Denetimli Serbestlik Müdürlüğü

  Mahkemece belirtilen koşullar ve süre içinde, denetim ve denetleme planı doğrultusunda şüpheli, sanık veya hükümlünün toplumla bütünleşmesi açısından ihtiyaç duyduğu her türlü hizmet, program ve kaynakların sağlandığı toplum temelli bir uygulamadır. Denetimli Serbestlik alternatif bir infaz sistemidir. Kişiler hapis cezasına alternatif olarak mahkemelerce bir takım yükümlülükler yüklenilmek suretiyle toplum içerisinde çeşitli yaptırım ve yükümlülükleri yerine getirmektedirler.

  TEMEL İLKELER

  Denetimli serbestlik ve yardım ile koruma hizmetlerinde aşağıdaki ilkeler dikkate alınır:

  İnsan onuruna saygı ve dürüstlük: Görev alanlar; insan haklarına saygı, dürüstlük ve kararlılık çerçevesinde hareket eder; görevlerini yerine getirirken aşağılayıcı, onur kırıcı veya küçük düşürücü davranışlarda bulunamaz.
   
  Gizlilik: Görev alanlar; suçtan zarar gören, şüpheli, sanık, hükümlü ya da bunların ailesi hakkında öğrenmiş olduğu bilgilerin veya düzenlediği raporların gizliliğini korumak zorundadır. Bu bilgiler kanunun zorunlu kıldığı hâller dışında hiçbir kurum ve kişiye verilemez.

  Tarafsızlık: Görev alanlar; görevleri ile ilgili belgeleri inceleyebilir; ancak buradan elde ettiği bilgilerle ilgili olarak soruşturmanın gizliliği ilkesine uymak, tarafsızlığına gölge düşürecek davranış ve ilişkilerden kaçınmak ve davanın taraflarına eşit uzaklıkta olmak zorundadır.

  Çocuğun yüksek yararı: Yetişkin ve çocuklar hakkında yürütülecek işlemler ayrı ayrı yapılır ve çocukların yüksek yararının korunmasına özen gösterilir.

  YÜKÜMLÜLÜK

  Hakkında herhangi bir tedbire hükmedilen kişi, karara uygun olarak şube müdürlüğünün hazırladığı programa ve denetimli serbestlik görevlilerinin bu kapsamdaki uyarı ve önerilerine uymak ve katlanmak zorundadır.

  Denetimli serbestlik ve yardım merkezi şube müdürlüğü tarafından yapılan çağrılara veya hazırlanan denetim
  planına uyarıya rağmen uyulmaması, denetimli serbestlik tedbirine ilişkin yükümlülük ihlali sayılır.


  Adres : İsa Divanlı Mahallesi Vahit Orçan Caddesi No:8/1 Dulkadiroğlu / Kahramanmaraş
   

  Adres

  Cumhuriyet Mahallesi Prof.Dr.Necmettin ERBAKAN Bulvarı No:66 Onikişubat / Kahramanmaraş

  Telefon

  034 421 11 69

  Faks (İnfaz) : 211 17 19 - (B.Muhabere) : 211 17 09

  E-Posta

  kahramanmarascbsisaretadalet.gov.tr

  © 2020 KAHRAMANMARAS ADLİYESİ Resmi İnternet Sitesidir. Tüm hakları saklıdır.

  Sitemizi Bugün : 172 - Toplam : 966791 kişi ziyaret etmiştir.